- Módní revoluce japonského kimona -

22. července 2010 v 0:08 | Flying Spider 74 |  Informace o... (j)
Ve starém Japonsku kimono nosilo mnoho japonců. Styl japonského kimona se změnil stejně jako to bylo u některých jiných druhů oblečení ale stále je podobné tomu, které se nosilo dříve. Výber materiálu, střihu, barev a vzhledu je v závislosti na mnoha změnách.


Od začátku nám známé japonské historie až do dnes bylo kimono součástí japonské módy a přizpůsobovalo se změnám v módě a trendech. Tkalcovské a barvířské schopnosti a schopnosti různých materiálů se v průběhu času zlepšili, a to pomohlo kimonu zlepšit kvalitu a vzhled. V Japonsku hraje tradiční styl oblékání důležitou roli a i dnes si císařská rodina při speciálních rituálech a slavnostech obléká oblečení již od éry Nara.

Muži ve starém Japonsku nosili kimono v odstínu barev bílé, černé, hnědé, modré a šedé které ve vzhedu inklinovali více konzervativně než ženské kimono. Nosí se úzká stuha která je na zádech uvázaná do suku. Tohle se nazýva obi. V létě, když je v Japonsku horko a vlhko, nosí se yukata, která je velice podobná kimonu až na to, že je vyrobena z lehčích materiálů a je obvykle v bílé nebo modré barvě. U žen které nosí kimono jsou oblíbené květinové vzory a jasné barvy. V japonských bojových filmech můžete vidět japonské muže oblečené v Hakama a nebo ve skládaných kalhotech, které mají přes kimono. Ženich si může s Hakama a kimonem obléct Haori, což je něco na způsob saka.

Japonské ženy které ještě nejsou provdané nosí furisode, což je jasné kimono, které splývá ke kotníkům. Vdané ženy mohou nosit stejné ale s krátkými rukávy. Obi je často nápadné a může být široké až 30 cm a 4 metry dlouhé. Jeho správné utáhnutí může trvat i celou hodinu. Při svatbě nevěsta obvykle obléká bílé kimono s červeným nebo oranžovým vnějším kimonem. Jasnější vzory a potištění tradičně oblékají děti. Dospělí jen zřídka kdy.

I přesto že kimona nejsou již tak běžné jako tomu bylo v dřívějším Japonsku, často je můžeme vidět při některých japonských svátcích. Na vytvoření kimona se používají speciálné techniky. Látka je při nejmenším 14 metrů dlouhá a až 40 centimetrů široká. Je rozdělena na 8 kusů a poté ušita tak, aby nezbyly žádné nepotřebné kusy.

Kvůli tomu, že se módní trendy šíří po celém světě, Japonsko již není jedinou zemí která je horlivá po japonském kimonu. Je lehké přizpůsobit je k nošení spolu se sukní nebo s kalhotami. Můžete si koupit japonskou látku a vytvořit z ní šaty, sukni a ovšem že i kimono.

překlad Flying Spider 74

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

tradiční asijská kultura vs. moderní asijská hudba

tradiční kultura 35.1% (243)
moderní hudba 32.8% (227)
oboje 32.2% (223)

Komentáře

1 Sofie Sofie | Web | 26. července 2010 v 19:40 | Reagovat

chci domů kimono xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.