Tibeťané

25. října 2010 v 21:29 | Flying Spider 74 |  Informace o... (c&t)
(ZDROJ)

Národnostní menšina Zang (také známá jako Tibeťané) žije hlavně v Tibetské autonomní oblasti na Tibetské náhorní plošině a některé skupiny žijí i v provinciích Qinghai (Čching-chaj) , Gansu (Kan-su), Sichuan (S´čchuan) a Yunnan (Jün-nan). Sčítání lidu v roce 2000 ukázalo, že populace Zang čítá 5, 416, 021 lidí.

JAZYK & RYSY
Tibetština patří do tibetsko-barmské skupiny Sino-tibetské jazykové skupiny a je rozdělena do dvou nářečí a má jak psanou tak i písemnou formu.

JÍDLO
Tibeťané obvykle jedí 3 jídla denně ale během těžkých období kdy neustále pracují, jedí i 4, 5 a často i více. Mezi jejich obvyklá jídla patří tsamba, čaj s másla yaků, skopové a hovězí maso. Tsamba je vyrobena z horské rýže (Qingke) a dá se vzít kamkoli takže můžete potkat hodně tiběťanů, kteří si s sebou nesou tašky ze Tsamby. A na pití mají chang, druh vína, který je vyrobet také z Qingke a čaj z mléka. Tibetké nože, ostré předměty se obvykle používají ke krájení masa.

OBLEČENÍ
Tibetští muži mají z pravidla na hlavě cop a ženy je mají položené na ramenou. Všichni nosí oděvy s dlouhými rukávy. Když tančí, jejich rukávy vypadají jako mávající křídla ve vzduchu. Mniši nosí oděv jehož barvy se různí podle toho, ke které skupině tibetského budhismu patří.

SVÁTKY
Nejvíce důležitý svátek v kalendáři je první den tibetského nového roku. Kvůli tomu dnu uklízí svoje domy, píší ochraná znamení a ráno se vřele vítají. Patnáctý den navštěvují Chötrul Düchen festival.

Na festivalu Shoton, který je první den sedmého tibetského měsíce, si vezmou nádoby a zboží a užívají si čaj, jogurt a máslo z yaků, na nějakém zajímavém místě. Monlam a festival koupání jsou také velice důležité. Jestli-že jste v Tibetu a jste cizinci, tak vám možná tibeťané dají dárek "hada", což je stuha kterou vyjadřují jejich vřelé srdce.

překlad Flying Spider 74

tibet

tibet
tibet
tibet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

tradiční asijská kultura vs. moderní asijská hudba

tradiční kultura 35.1% (243)
moderní hudba 32.8% (227)
oboje 32.2% (223)

Komentáře

1 ZuZanka ZuZanka | Web | 25. října 2010 v 21:52 | Reagovat

Ahoj... prosím, jukni na můj blog.. já vím, že je to trapný, ale taky tě baví blog víc, když tak chodí víc lidí, ne? :)) Děkuju.. :*

2 Flying Spider 74 [ Archie William Lin ] Flying Spider 74 [ Archie William Lin ] | 25. října 2010 v 21:56 | Reagovat

[1]: Jo, je to trapný. Já alepoň články čtu, než pod ně dám nějakej komentář...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.